« Powrót do aktualności

Nieruchomości deweloperskie w Hiszpanii – dlaczego warto kupić nieruchomość z rynku pierwotnego?

Mimo wciąż dużej popularności hiszpańskich nieruchomości z rynku wtórnego, coraz większym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się nowe lokale od deweloperów – nowocześnie urządzone i dopasowane do potrzeb współczesnego inwestora. Poznaj podstawowe różnice między nieruchomościami z rynku wtórnego oraz pierwotnego i sprawdź, dlaczego warto ulokować swoje pieniądze akurat u hiszpańskiego dewelopera.

 

Rynek pierwotny a rynek wtórny – różnice

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych różnic między nieruchomościami z rynku pierwotnego a tymi z rynku wtórnego.

 

Nieruchomości z rynku pierwotnego to lokale nowe, w których nikt wcześniej nie mieszkał. Są budowane przez firmy deweloperskie. Inwestor może zdecydować się na zakup nieruchomości jeszcze przed zakończeniem budowy lub poczekać aż przedsięwzięcie dobiegnie końca i dopiero wtedy wybrać lokal. Warto podkreślić, że istnieją pewne różnice między hiszpańskim a polskim rynkiem pierwotnym. Główną jest standard, w jakim oddawane są lokale. Kuchnie i łazienki są w nich w pełni umeblowane – w przypadku nieruchomości deweloperskich w Polsce taka sytuacja ma miejsce niezwykle rzadko.

 

Z kolei nieruchomości z rynku wtórnego inwestor odkupuje od poprzedniego właściciela. Takie lokale w większości przypadków były już wcześniej zamieszkiwane przez inne osoby. W związku z tym zazwyczaj są wykończone i zdarza się też, że poprzedni właściciele zostawiają w nich swoje meble. Ma to oczywiście zarówno swoje plusy, jak i minusy. Będzie to zaleta dla osób, które trafiły na lokal, którego wystrój wpisuje się w ich gusta, a pozostawione sprzęty i obecne instalacje są w dobrym stanie. Jednak w wielu przypadkach inwestorzy decydują się na generalny remont mieszkania – po to, żeby dostosować je do swoich upodobań, a niekiedy jest to po prostu konieczne, np. ze względu na przestarzałe instalacje.

 

Dlaczego warto kupić nieruchomość z rynku pierwotnego w Hiszpanii?

Decyzja o tym, czy kupić nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego, jest kluczowym etapem procesu inwestycyjnego. Jest motywowana głównie przez dostępny budżet i przeznaczenie nieruchomości – to, czy chcemy użytkować ją jako dom wakacyjny, lokum na wynajem czy zamieszkać w niej na stałe. Wielu inwestorów skłania się ku tańszej opcji – apartamentom z rynku wtórnego. Warto jednak podkreślić, że takie rozwiązanie niekiedy tylko na pierwszy rzut oka jest bardziej opłacalne. Jak już wspominaliśmy, w przypadku lokali z rynku wtórnego często do kosztów samego zakupu dochodzą jeszcze wydatki związane z remontem i potencjalnymi naprawami. Należy jednak podkreślić, że nie w każdym przypadku remont nieruchomości z rynku wtórnego będzie możliwy. Wszelkie prace budowlane będą zabronione w lokalach, które mają status zabytku. Dlatego w ogólnym rozrachunku wyższa cena zakupu apartamentów i domów z rynku pierwotnego ma swoje uzasadnienie. Zyskujemy lepszy standard nieruchomości, która urządzona jest zgodnie z nowoczesnymi trendami, a wszystkie instalacje są nowe, dlatego ryzyko awarii i innych niechcianych niespodzianek wiążących się z kosztownymi naprawami, zdecydowanie maleje. Warto także dodać, że deweloperzy często oferują pakiet mebli w atrakcyjnych cenach, co jest kolejną przewagą ofert z rynku pierwotnego.

 

Wszystko to sprawia, że lokale od hiszpańskich deweloperów wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Na duży popyt na takie lokale wskazuje fakt, że w 2021 roku w Hiszpanii rozpoczęto 90 tys. budów nieruchomości (dane z Bankinter), które jednak w dalszym ciągu nie zaspokajają w pełni popytu rynkowego.

 

Trend w kierunku nowych nieruchomości umocniła także pandemia koronawirusa – według hiszpańskiego Instituto de Valoraciones w jej czasie nieruchomości nowe (w tym także nieruchomości luksusowe w Hiszpanii) cieszyły się dużą popularnością wśród inwestorów. Prognozy na 2022 również przedstawiają się atrakcyjnie – specjaliści z Bankinter przewidują ok. 100 tys. transakcji kupna-sprzedaży na hiszpańskim rynku nieruchomości nowych. Przyczyn takiego stanu rzeczy można się dopatrywać w kilku kwestiach. Nieruchomości od deweloperów oferują komfort i przestrzeń, których lokalom z rynku wtórnego często brakuje. Mamy tu na myśli zarówno atrakcyjne części wspólne z basenem, placem zabaw dla dzieci, siłownią czy ogrodem (np. w kompleksach nowych apartamentowców), jak i bardziej przestronne mieszkania. Większy metraż z pewnością docenią osoby, które pracują zdalnie – w dodatkowym pokoju mogą urządzić wygodne biuro.

 

Części wspólne w kompleksie apartamentowców z rynku pierwotnego w Hiszpanii
Części wspólne w nowoczesnym kompleksie apartamentowców z rynku pierwotnego

 

Kolejną zaletą zakupu nieruchomości od dewelopera w Hiszpanii będzie sam sposób finansowania inwestycji. Płatności w takich przypadkach są podzielone na etapy wyznaczone przez kolejne etapy budowy nieruchomości. W związku z tym klient może odpowiednio rozplanować w czasie odłożenie pieniędzy na inwestycję.

 

Prócz tego, że hiszpańscy deweloperzy są o wiele bardziej doświadczeni niż polscy, to również i sam rynek jest zdecydowanie bardziej profesjonalny. Ma nieporównywanie większe zasoby kapitałowe, świetnie radzi sobie z kryzysem związanym ze światową pandemią, a do tego objęty jest stosownymi gwarancjami. Zauważalne są również różnice w samej kondycji nieruchomości określanej jako stan lub standard deweloperski – poniżej opisujemy, co otrzymują kupcy w ramach inwestycji w apartament lub dom od dewelopera w Hiszpanii.

 

Standard deweloperski w Hiszpanii

Standard deweloperski to najprościej rzecz ujmując techniczny stan nieruchomości, w jakim deweloper zobowiązuje się oddać ją do użytkowania. W Hiszpanii stan deweloperski jest bardzo bogaty, o czym może przekonać się każdy, kto zdecydował się zobaczyć mieszkanie lub dom przygotowany do sprzedaży bezpośrednio od dewelopera.

 

Największa zauważalna różnica dotyczy standardu budownictwa i samego wykończenia nieruchomości. A te w Hiszpanii przygotowywane są przez deweloperów „pod klucz” i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Bo kupując w Polsce nieruchomość w nowym budownictwie, koniecznie trzeba szykować się na gruntowny remont, a w Hiszpanii można wejść z walizką i po prostu zacząć mieszkać.

 

Nasi rodzimi deweloperzy wciąż bardzo rzadko gwarantują instalację podłógdrzwi wewnętrznych, w pełni urządzonych łazienek czy kuchni. W Hiszpanii natomiast wszystko to jest standardem, a dodatkowo często oferowane są zabudowy szafgarderobypralnie itp. W hiszpańskim standardzie urządzane są nie tylko kuchnie i łazienki, ale także sypialnie. W najbardziej luksusowych nieruchomościach wyposażenie obejmuje także wysokiej klasy sprzęt AGD.

 

Co więcej, znaczna część zagranicznych deweloperów pozostawia kupującym możliwość personalizacji wnętrza w pewnym zakresie np. w kwestii wyboru kafli, typu podłogi, stolarki wewnętrznej czy koloru mebli kuchennych. Oczywiście, sytuacja ta dotyczy osób, które zdecydowały się na zakup na wczesnym etapie budowy nieruchomości. Inwestorzy, którzy lokal kupili później, muszą zadowolić się wykończeniem wnętrza zaprojektowanym przez architekta.

 

Przykładowa aranżacja wnętrza apartamentu od hiszpańskiego dewelopera
W wielu przypadkach osoby, które inwestują na odpowiednio wczesnym etapie budowy, mają możliwość personalizacji wnętrza

 

Tak więc, decydując się na inwestycję na pierwotnym rynku nieruchomości w Hiszpanii, warto wiedzieć, że podstawowy standard obejmuje:

 • wykończenie ścian – gładkie i pomalowane,
 • instalację stolarki okiennej – najczęściej uzupełnionej w żaluzje aluminiowe,
 • wykończenie podłóg i tarasów – z zasady kafle lub panele,
 • montaż drzwi wewnętrznych i przeciwwłamaniowych zewnętrznych,
 • instalację oświetlenia w technologii LED,
 • umeblowanie pomieszczeń sypialnianych – garderoby, szafy wnękowe do zabudowy,
 • zabudowę kuchni – meble wraz z blatem, bateriami i nierzadko AGD,
 • kompleksowe przygotowanie łazienek – płytki ścienne i podłogowe, baterie umywalkowe, prysznic, biały montaż, szafki pod umywalką, czasami również ogrzewanie podłogowe,
 • pre-instalację do bojlera i klimatyzacji,
 • zagospodarowanie terenu wokół budynku tj. ogródek, ogrodzenie, podjazd/garaż, basen.

Inwestując w Hiszpanii w nieruchomość od dewelopera, dodatkowo można liczyć na możliwość wykupienia miejsca parkingowego czy komórki lokatorskiej. W przypadku lokali z rynku wtórnego jest to utrudnione, a często jedyną opcją zaparkowania auta jest ogólnodostępny parking przy ulicy.

 

Procedura zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego w Hiszpanii

Każdy zakup w nowym budownictwie wiąże się z określonymi procedurami. Chcąc ulokować swój kapitał na hiszpańskim rynku pierwotnym, warto przestrzegać podstawowych zasad:

 1. Wybór nieruchomości

Decydując się na zakup hiszpańskiej nieruchomości, w pierwszej kolejności należy wybrać jej typ (np. dom, apartament, bungalow), określić lokalizację (bliskość do plaży, odległość od centrum miasta, charakter miejsca, sąsiedztwo atrakcji turystycznych itp.), wyznaczyć budżet i sprecyzować cel zakupu (użytek mieszkalny, pod wynajem, pod inwestycję).

 1. Wizyta rekonesansowa

Zdecydowanie odradzamy zakup nieruchomości wyłącznie na podstawie oferty. Wiele doświadczonych agencji nieruchomości pomaga profesjonalnie zorganizować klientom wizytę rekonesansową, zapewniając opiekę na miejscu oraz wsparcie w znalezieniu noclegu. W przypadku zakupu nieruchomości w stanie deweloperskim, agencja prezentuje mieszkanie pokazowe. Jeśli zdecydujemy się na zakup nieruchomości, wówczas wspólnie z deweloperem oraz zespołem projektantów ustalamy zakres umeblowania i wyposażenia mieszkania. Jest to niezwykle wygodna opcja, ponieważ przy wsparciu specjalistów możemy zaaranżować apartament w takim stylu, jakiego oczekujemy. A jednocześnie oszczędzamy czas i pieniądze na samodzielne remontowanie i wyposażanie mieszkania.

 1. Rezerwacja nieruchomości u dewelopera

Trzeba pamiętać, że chcąc dokonać rezerwacji lokalu u hiszpańskiego dewelopera, trzeba uiścić konkretną opłatę. W zależności od właściciela kwota ta może wynosić od 3 000 do 6000 euro. Po miesiącu od rezerwacji inwestor zobowiązany jest wpłacić kolejną, określoną w harmonogramie część (zazwyczaj 10-30% wartości nieruchomości). Pozostałą kwotę reguluje on zgodnie z ustalonym planem, a końcowe 50% wpłaca dopiero w dniu podpisania aktu notarialnego. Dzielona na etapy forma spłaty jest bardzo wygodna dla większości kupujących, gdyż zezwala na precyzyjne planowanie wydatków.

 1. Uzyskanie numeru N.I.E.

Obcokrajowcy chcący inwestować swój kapitał w hiszpańskim rynku zobowiązani są do posiadania numeru N.I.E. zezwalającego na dokonanie transakcji. Tego typu identyfikator można wyrobić w Hiszpanii lub za pośrednictwem Hiszpańskiej Ambasady w Warszawie. Proces starania się o nadanie numeru N.I.E. obliguje wnioskodawcę do złożenia odpowiedniego wniosku, przekazania 2 aktualnych fotografii dokumentowych i przedstawienie ważnego dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport) wraz z 2 kopiami tego dokumentu. Osoba ta musi również podać powód, dla którego stara się o nadanie tego numeru, w tym przypadku będzie to kupno mieszkania lub domu.

 1. Założenie konta w hiszpańskim banku

Jakby nie patrzeć, zakup nieruchomości w Hiszpanii wiąże się z dużym transferem pieniężnym. By bezpiecznie go zrealizować, warto założyć konto w jednym z hiszpańskich banków.

 1. Złożenie wniosku o udzielenie kredytu

Nie każda osoba chcąca kupić zagraniczny dom lub mieszkanie posiada ku temu odpowiednie środki finansowe. Brak gotówki nie jest jednak dla obcokrajowców przeszkodą! Hiszpańskie banki dopuszczają udzielanie kredytów na zakup nieruchomości również im. Do złożenia wniosku o przyznanie pożyczki potrzebne są m.in. dokumenty o dochodach za ostatnie 6 miesięcy, oświadczenie podatkowe, PIT-y, wyciągi z kont bankowych za ostatnie 6 miesięcy, historia kredytowa (uzyskana z Biura Informacji Kredytowej), a także numer N.I.E. oraz kserokopia dowodu tożsamości (paszport lub dowód osobisty). Wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone na język hiszpański lub angielski.

 1. Podpisanie aktu notarialnego

Do ostatnich obowiązków inwestora zalicza się podpisanie aktu notarialnego własności oraz przekazanie reszty kwoty zakupu na wskazany rachunek. 

 1. Opłaty dodatkowe

Trzeba mieć także świadomość, że zakup nieruchomości od hiszpańskiego dewelopera łączy się także z kosztami dodatkowymi. W przypadku lokali z rynku pierwotnego możemy zaliczyć do nich m.in. podatek VAT (10% wartości nieruchomości), opłaty notarialne, wpis do ksiąg wieczystych, opłaty związane z finansowaniem nieruchomości, podatek skarbowy i opłatę za usługę tłumaczenia. Łącznie wszystkie opłaty dodatkowe mogą wynieść inwestora ok. 12-13% transakcji (od wartości netto).

 

Polecane nieruchomości od dewelopera w Hiszpanii

Jako doświadczona agencja nieruchomości oferujemy naszym klientom bogaty zbiór hiszpańskich nieruchomości. Również tych, pochodzących bezpośrednio od deweloperów. Poniżej przedstawiamy dwie niezwykle atrakcyjne i godne rozważenia oferty.

 

 • Luksusowy apartament w nowym kompleksie w Calpe

Luksusowy apartament w nowym kompleksie w Calpe - oferta nieruchomości

 

Jeśli szukasz eleganckiego i znakomicie wyposażonego apartamentu z widokiem na morze w Calpe to mamy coś dla ciebie! Oferujemy znakomicie usytuowane mieszkanie w jednym z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu Costa Blanca. Ten przestronny luksusowy apartament o powierzchni 89 m2 to doskonała opcja dla pary, ale i mniejszej rodziny ceniącej spokój i wygodę.

 

Miejsce podzielone jest na wygodne strefy ułatwiające funkcjonowanie. Dwie prywatne sypialnie uzupełnione w zabudowy szafowe oraz w pełni urządzone 2 osobne łazienki i otwarta kuchnia zaopatrzona w sprzęt AGD zapewnią wysoki komfort dnia codziennego. Dodatkowo deweloper oferuje pralnię ułatwiającą utrzymanie należytego porządku. Na przynależącym do mieszkania tarasie solarium o powierzchni 16 m2 wypijesz nie tylko poranną kawę, ale i będziesz podziwiać zapierający dech w piersiach widok na morze. Do obiektu przynależy też parking. W skład wyposażenia mieszkania wchodzi również klimatyzacja.

 

Nieruchomość położona jest we wspólnym, bardzo nowoczesnym kompleksie z windą, basenem, terenami zadbanej zieleni i przestronnym placem zabaw. W najbliższym otoczeniu znajdują się liczne sklepy, punkty usługowe, gastronomiczne i… lotnisko. Sama plaża oddalona jest zaledwie o kilka minut od apartamentu, dzięki czemu można zaczerpnąć odpoczynku zawsze wtedy, kiedy ma się na to ochotę.

 

Piękna piaszczysta plaża, cisza, mnóstwo słońca i znakomity klimat sprzyjający zdrowiu – jeśli właśnie tego oczekujesz od życia, to zapraszamy do kontaktu! Chętnie udzielimy wszelkich informacji dotyczących tej nieruchomości.

 

 • Nowoczesne mieszkanie przy morzu w Calpe

Nowoczesne mieszkanie przy morzu w Calpe - oferta nieruchomości

 

Potrzebujesz nieco mniejszego lokum? Nie ma problemu! Oferujemy również mieszkanie o wysokim standardzie w Calpe. Nieruchomość usytuowana niemal przy samym morzu, w spokojnej okolicy, w bliskim sąsiedztwie sklepów, restauracji i miejsc usługowych. Dobrze skomunikowana jest z pobliskim lotniskiem, a na lokalną plażę pozwala dostać się piechotą w zaledwie 3 minuty! Lokal ten zapewnia nie tylko bardzo dogodne warunki mieszkaniowe, ale także wspaniały widok na Penon de Ifach.

 

Mieszkanie o powierzchni 68,80 m2 zawiera w sobie 2 sypialnie i salon oraz sporych rozmiarów taras (13,50 m2) będący świetnym miejscem do popołudniowego odpoczynku. W pełni urządzone 2 osobne łazienki to praktyczne rozwiązanie nie tylko dla domowników, ale i gości. Otwarta kuchnia wyposażona w sprzęt AGD sprawia, że mieszkanie staje się bardzo praktyczne, swobodne w użytkowaniu i co najważniejsze przytulne. Oczywiście całości dopełnia gotowa do działania klimatyzacja.

 

Lokal umieszczony jest w budynku ze wspólnym basenemplacem zabaw dla dzieci i ogrodem. Do wyboru pozostają garaż lub miejsce parkingowe. W kompleksie znajduje się też winda. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszego agenta opiekującego się ofertą.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów. Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Korzystanie z tej strony bez zmian ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

rozumiem